Siłowniki pneumatyczne – rodzaje i zastosowanie

Sprężone powietrze jest powszechnie wykorzystywane w urządzeniach pneumatycznych. Jednym z najważniejszych komponentów tego typu urządzeń są siłowniki pneumatyczne, które mają niezwykle szerokie zastosowanie.

Siłowniki pneumatyczne są wykorzystywane w praktycznie wszystkich gałęziach przemysłu. Te urządzenia o nieskomplikowanej budowie w wielu sytuacjach są wręcz niezastąpione. Do ich napędzania wykorzystuje się powszechnie dostępne sprężone powietrze, co wpływa na ich ogromną popularność w przemyśle, jak i bezpieczeństwo stosowania.

siłowniki pneumatyczne

Zastosowanie silników pneumatycznych

Siłowniki pneumatyczne służą m.in. do przemieszczania, przesuwania, dociskania czy obracania różnego rodzaju komponentów. Ze względu na zróżnicowane przeznaczenie poszczególne modele charakteryzują się innymi rozmiarami, wagą czy materiałami, z jakich zostały wykonane. Wszystkie tego typu urządzenia łączy jednak wspólne przeznaczenie: urządzenia powstały po to, żeby zastąpić pracę ludzkich mięśni i wytworzyć siłę większą od tej, jaką dysponuje człowiek. Siłowniki pneumatyczne sprawiają też, że wiele czynności staje się łatwiejszych i wymagają one mniej wysiłku.

Siłowniki pneumatyczne są wykorzystywane w halach przemysłowych na liniach produkcyjnych czy montażowych, ale i w przedmiotach codziennego użytku. Siłowniki pneumatyczne są np. wmontowane w drzwi samochodów osobowych i innych pojazdów, umożliwiając ich otwieranie i zamykanie.

Podstawowe rodzaje siłowników pneumatycznych

Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów siłowników pneumatycznych, ale można wymienić trzy podstawowe typy: hydrauliczne, elektryczne i pneumatyczne.Ze względu na ruch roboczy dzieli się je na urządzenia liniowe, krzywoliniowe i kątowe. Siłowniki pneumatyczne mieszkowe, tłokowe i membranowe to z kolei klasyfikacja ze względu na rodzaj użytego elementu roboczego.

Żywotność siłowników pneumatycznych

Jak sprawdzić żywotność danego siłownika pneumatycznego? Producenci podają tę wartość w liczbie cykli wyrażonej w milionach. Poszczególne rodzaje tych urządzeń mogą mieć różną trwałość, na którą wpływa wiele czynników, m.in. materiały, z jakich został wykonany siłownik pneumatyczny, jak i rodzaju wykorzystanych uszczelniaczy. Największą żywotnością charakteryzują się siłowniki uszczelniane poliuretanem. Z koeli za najmniej trwałe uchodzą urządzenia beztłoczyskowe. Żeby siłowniki pneumatyczne służyły jak najdłużej, należy też zadbać o odpowiednią konserwację i przestrzeganie zaleceń producenta.

Related Posts

Leave a Reply